arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Nauka

Jak nauczyć się grać na pianinie? Poradnik dla początkujących

Jak nauczyć się grać na pianinie? Poradnik dla początkujących

Trudno się dziwić popularności pianina, bo jest to piękny instrument o cudownym brzmieniu. Niejedna osoba chciałaby nauczyć się na nim grać. Od czego jednak zacząć? Jakie pomoce wykorzystać? Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć się grać na pianinie, przeczytaj ten artykuł.

Zobacz także: Jak nauczyć się grać w szachy?

Dowiesz się:

  • Jak nauczyć się grać na pianinie?
  • Od czego zacząć naukę?

Jak nauczyć się grać na pianinie? Z jakich pomocy korzystać?

Najlepsze są lekcje z nauczycielem. Kiedy dopiero zaczynasz naukę gry i nie posiadasz doświadczenia dobrze jest mieć kogoś kto wskaże ci błędy i nauczy odpowiedniej postawy i ułożenia dłoni. Samodzielna nauka też jest jednak możliwa. Dobrze jest do tego celu posiadać instrument z pełnowymiarową klawiaturą. Korzystanie z instruktaży jest łatwiejsze gdy pokazywane na nich klawisze korespondują z rzeczywistymi klawiszami twojego instrumentu. Jeśli jednak nie posiadasz pianina, nie musisz rezygnować z nauki. Ucz się wykorzystując stworzone do tego celu wybrane aplikacje. Dzięki nim poznasz ważne zagadnienia teoretyczne oraz nuty. Niektóre z nich mogą też symulować instrument, co pozwoli ci zapoznać się z rozmieszczeniem dźwięków na klawiaturze i zagrać proste utwory. Kiedy ćwiczysz samodzielnie najlepiej jest przeznaczać dziennie na grę około 15-30 minut. Najważniejsza jest systematyczna praca.

pozycja przy pianinie

Jak nauczyć się grać na pianinie? Od czego zacząć?

Zanim przejdziesz do gry warto nauczyć się rozkładu nut na klawiaturze. Do nauki nut wystarczą źródła Internetowe. Choć gra bez znajomości teorii też jest możliwa, to jednak prędzej czy później, aby czynić postępy będziesz musiał poświęcić czas na zgłębienie tej wiedzy.

Następnie będziesz mógł przejść do ćwiczenia koordynacji gry obu rąk. Wykonuj proste ćwiczenia i ćwicz cierpliwie. Etap ten jest prostszy dla dzieci, którym ze względu na ich wiek nauka przychodzi łatwiej, a trudniejszy dla dorosłych.

Przykładem takiego ćwiczenia może być ułożenie obu rąk na klawiaturze, tak aby każdy palec każdej dłoni miał swój dźwięk. Kciuk prawej powinien leżeć na C, a mały palec na G. Lewej odwrotnie, mały palec na C, a kciuk na G. Następnie należy zagrać te same dźwięki równocześnie kolejnymi palcami obu dłoni, oddzielając łagodnie dźwięki od siebie. Ćwicz grając też w odwrotnym kierunku.

Nie zapomnij o odpowiedniej postawie. Usiądź na brzegu krzesła i wyprostuj plecy. Zwróć uwagę by siedzieć dokładnie naprzeciwko środka klawiatury. Twoje przedramiona powinny być prostopadłe do klawiszy, łokcie na ich wysokości lub nieco poniżej.

Nie spiesz się, nauka to proces. Chwilami będzie ci trudno i czasem może ci się wydawać, że nie czynisz postępów dość szybko. Ważne jest, żeby w takich chwilach poświęcić czas na odzyskanie motywacji. Możesz pomóc sobie słuchając doświadczeń innych osób, inspirować się słuchając różnych utworów lub porzucić na chwilę żmudne ćwiczenia dla prób zagrania ulubionego utworu. Dobrze jest jednak na początku wybierać utwory proste lub uproszczone wersje trudniejszych utworów.

Udostępnij