arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Lifestyle

Mało znane miejscowości w górach – wakacje bez tłumów

Mało znane miejscowości w górach – wakacje bez tłumów

Polskie góry od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród turystów. W szczególności dotyczy to rejonów takich jak Tatry oraz niektóre części Bieszczad. Marzą Ci się wakacje wśród malowniczych łańcuchów górskich, ale bez obecności znacznych ilości turystów? To jest do wykonania! Poniżej prezentujemy mało znane miejscowości w górach, które mogą zainteresować podróżnych szukających czegoś bardziej nietypowego, a przy tym pozbawionego uciążliwych tłumów.

Zobacz także: Magiczne Ogrody w Janowcu – powitaj wiosnę w baśniowy sposób!

Mało znane miejscowości w górach – Tatry

Najwyższy łańcuch górski w Polsce boryka się z poważnym problemem, jeśli chodzi o nadmiar turystów. Mimo tego wciąż możesz tu trafić na liczne malownicze miejsca, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki, a tłumy nie będą żadna przeszkodą.

Pierwszą wartą uwagi niewielką miejscowością w Tatrach jest Czarna Góra. Choć w ostatnich latach przybiera ona nieco na popularności, to nadal można się tu cieszyć spokojem, brakiem korków oraz sklepami bez kolejek. A innych powodów, dla których warto tu przyjechać, jest wiele. Przede wszystkim znajdziemy tutaj nowoczesny wyciąg narciarski do użytku dla każdego, a także rozpoczniemy wędrówkę lub jazdę rowerową na wielu malowniczych ścieżkach turystycznych. 

Osoby wybierające się na górskie wędrówki po Tatrach powinny też zainteresować się okolicznymi wsiami. Jedna z nich to Łopuszna, znajdująca się w gminie Nowy Targ. Nie napotkamy tu tłumów turystów, a za to będziemy mogli odwiedzić największą tutejszą atrakcję, jakim jest Dwór Łopuszna. Inną wartą uwagi podhalańską wsią jest Poronin, wyróżniający się przede wszystkim zabytkową zabudową z domów góralskich. Bliskość przyrody w obu tych miejscach pozwoli nam odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Wakacje bez tłumów w Bieszczadach

Bieszczady stają się coraz częstym kierunkiem podróży dla zmęczonych miastem turystów, co sprawia, że o spokojny nocleg coraz trudniej. Na szczęście i tutaj jest z czego wybierać w kwestii miejsc pozbawionych znacznych tłumów.

Wymieniając mało znane miejscowości w górach nie można nie wspomnieć o wiosce Tylicz. To miejsce idealne na piesze wędrówki na łonie natury, w którym można dodatkowo podziwiać widok na pobliskie pasmo górskie. Ponadto trafimy tu też na strumienie i źródła mineralne z krystalicznie czystą wodą.

Każdy pasjonat historycznych wędrówek po Bieszczadach powinien poznać wieś Lutowiska. Natrafimy tu na liczne zabytkowe świątynie świadczące o wielokulturowości miejsca i jego bogatej, bo sięgającej X wieku, historii.

Warto wiedzieć, że nawet wybierając nieco bardziej popularne kierunki podróży w Bieszczadach, takie jak znana ze swojego zalewu Solina, czy miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk, nie musimy się aż tak martwić o tłumy jak w wielu innych miejscach Polski. Jeśli jednak chcesz w pełni skorzystać z małej ilości ludzi, polecamy te miejsca odwiedzać na początku albo pod koniec sezonu.

Podsumowanie

Zaprezentowaliśmy kilka wartych uwagi miejsc, w których nie tylko uciekniesz od miejskiego zgiełku, ale i odpoczniesz na łonie natury. Mało znane miejscowości w górach warto jednak odkrywać samodzielnie – kto wie, na jakie malownicze, niedocenione przez większość podróżnych wioski trafisz.

Udostępnij