arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Dziecko

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Techniki wiązania i sposoby nauki

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Techniki wiązania i sposoby nauki

Niewielu z nas pamięta jakim wyzwaniem była dla nas w dzieciństwie nauka wiązania butów. Czynność ta wymaga zręczności, skupienia i zapamiętania długiej sekwencji instrukcji. Nic dziwnego, że maluch może mieć z nią problem. Jak zatem nauczyć dziecko wiązać buty? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko chodzić?

Dowiedz się:

  • Kiedy najlepiej zacząć naukę?
  • Jaką technikę wiązania sznurowadeł wybrać?
  • Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Przydatne wskazówki

Kiedy najlepiej zacząć naukę?

Jak nauczyć dziecko wiązać buty i kiedy najlepiej zacząć naukę? To rzecz indywidualna. Najważniejsze są zdolności motoryczne i umiejętność do zapamiętywania i powtarzania instrukcji. Jeśli twoje dziecko dobrze sobie radzi w obu tych kwestiach to znaczy, że jest gotowe do nauki. Większość rodziców zaczyna uczyć swoje pociechy trudnej sztuki wiązania sznurówek kiedy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola, czyli w wieku od 5 do 7 lat. Jeśli jednak dziecko jest starsze i wciąż nie umie wiązać butów, nie ma się czym martwić. Zwykle znaczy to po prostu, że musi jeszcze trochę poćwiczyć, albo że instrukcje nie są dla niego jasne i trzeba spróbować przedstawić mu je w inny sposób.

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Różne techniki wiązania sznurowadeł

Naukę należy rozpocząć od zaopatrzenia się w odpowiednie rekwizyty czyli, jeśli nie korzystasz z innych pomocy naukowych, sznurowane buty. Daj dziecku jeden but i usiądź obok z własnym butem. Pokaż dziecku krok po kroku jak zawiązać sznurówki. Zwracaj uwagę jak sobie radzi i jeśli zauważysz, że na którymś etapie ma problem, zaoferuj przyjaznym tonem pomocną wskazówkę.

Warto pokazać dziecku kilka technik wiązania, tak, żeby mogło wybrać najłatwiejszą dla siebie. Dwie najbardziej popularne to metoda “na króliczka” i “na wiewiórkę”. Jak nauczyć dziecko wiązać buty dowolnym sposobem?

Sposób “na króliczka”

Dziecko tworzy z każdego ze sznurowadeł pętelkę, przypominającą ucho króliczka. Następnie obie pętelki krzyżuje. Pod skrzyżowaniem powstaje norka króliczka, przez którą wystarczy przełożyć jedno ucho i gotowe!

Ten sposób jest uważany za łatwiejszy i jest częściej wybierany przez dzieci.

Sposób “na wiewiórkę”

Dziecko, tworzy ze sznurowadła pętelkę, przedstawiająca stary dąb, na którym mieszka wiewiórka. Następnie drugą sznurówką naśladuje ruchy wesołej wiewiórki, która najpierw biega dookoła dębu, a potem wskakuje do jego dziupli, czyli do pętelki. Wystarczy już wtedy tylko pociągnąć sznurówki i bucik jest zawiązany.

Jak nauczyć dziecko wiązać buty? Przydatne wskazówki

W nauce trudnej sztuki wiązania butów mogą okazać się pomocne pewne techniki i rekwizyty.

Sztuczne buty

Jeśli nie chcesz uczyć dziecka wiązania sznurówek na brudnych butach, rozważ stworzoną specjalnie do tego celu zabawkę lub papierowy szablon. Taki szablon można kupić lub wykonać samemu. Wystarczy wyciąć w kartce kształt buta, zrobić w nim odpowiednia ilość dziurek i przewlec przez nie sznurówki.

Sznurówki

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w odpowiednie sznurówki. Nie powinny być śliskie i okrągłe, bo takie najtrudniej się wiąże. Klasyczne, bawełniane i płaskie są najlepsze. Można też kupić sznurówkę w dwóch kolorach, tak żeby dziecku łatwiej było zobaczyć kolejne kroki wiązania. Jeśli, nie możesz jej znaleźć w sklepie, pokoloruj białą lub połącz ze sobą dwie sznurówki w różnych kolorach.

Wierszyki 

Jeśli dziecko ma problem z zapamiętaniem historyjki o króliczku lub wiewiórce, można zaproponować mu naukę wierszyka. Istnieje wiele wierszyków, łatwych do znalezienia w Internecie, specjalnie stworzonych do nauki wiązania sznurowadeł krok po kroku. Najbardziej popularny jest wierszyk o myszkach Miki i Piki.

Pamiętaj, że wiązanie butów będzie dla dziecka na początku prawdopodobnie trudnym zadaniem. Pokaż mu kilka różnych sposobów i powtarzajcie razem ten, który spodoba mu się najbardziej. Zanim się obejrzysz, wiązanie sznurówek stanie się dla twojego malucha tak oczywiste jak jest dla ciebie.

Udostępnij