arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DIY

Kalendarz adwentowy dla dziecka – Jak zrobić go samemu?

Kalendarz adwentowy dla dziecka – Jak zrobić go samemu?

Kiedy grudniowe dni stają się coraz krótsze, a światło dnia jest coraz rzadsze, dzieci z niecierpliwością oczekują na Święta Bożego Narodzenia. W tych dniach rośnie radość i ekscytacja, a jednym z najlepszych sposobów na budowanie atmosfery przedświątecznego oczekiwania jest kalendarz adwentowy. A co, jeżeli zdecydujemy się na stworzenie własnego, unikalnego kalendarza adwentowego DIY dla naszego dziecka? Zanurzmy się w świat twórczych pomysłów!

Czym jest kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy to tradycja liczenia dni do Świąt Bożego Narodzenia, która zaczyna się od 1 grudnia i trwa aż do Wigilii. Każdego dnia dziecko odkrywa nową „niespodziankę”, co nie tylko dodaje radości do oczekiwania na święta, ale także pomaga dzieciom zrozumieć, ile czasu pozostało do najważniejszego dnia roku.

Zwyczaj ten narodził się w Niemczech w XIX wieku i z czasem rozprzestrzenił się na cały świat. Pierwsze kalendarze adwentowe były proste – składały się z 24 kresek narysowanych na kartce papieru, z których każda była codziennie starana. Potem pojawiły się kalendarze z obrazkami, odsłanianymi każdego dnia, aż do momentu, kiedy zaczęto dodawać do nich małe prezenty, słodycze czy zabawki.

Jakie materiały będą potrzebne

Wybór materiałów zależy od tego, jaką wizję kalendarza adwentowego mamy w głowie. Możemy wykorzystać papier, filc, pudełka, worki jutowe, rurki papierowe, a nawet materiały znalezione na spacerze, jak szyszki czy gałązki. W każdym przypadku potrzebne będą także nożyczki, klej i liczne dekoracje – wstążki, naklejki, kolorowe pióra, cekiny. A do tego, oczywiście, prezenty do ukrycia!

Kalendarz adwentowy z papieru

Tworzenie kalendarza adwentowego z papieru to najłatwiejsza i najtańsza opcja. Możemy stworzyć np. proste koperty, na których napiszemy kolejne dni grudnia, a w środku schowamy niespodzianki. Wystarczy, że przygotujemy kartki papieru w różnych kolorach, nożyczki i klej. Koperty można potem zawiesić na sznurku lub układać na półce, tworząc ładną kompozycję. Mogą to być małe zabawki, słodycze, kolorowe naklejki, puzzle do ułożenia czy kupon na dodatkowy czas z ulubioną grą lub bajką. Ważne, żeby prezent przynosił radość i był dostosowany do zainteresowań naszej pociechy.

Kalendarz adwentowy z filcu

Tworzenie kalendarza adwentowego z filcu jest prostsze, niż może się wydawać. Wystarczy wyciąć z filcu 24 małe kieszenie, które później przyszyjemy do większego kawałka filcu. Możemy użyć filcu w różnych kolorach, żeby dodać twórczości naszemu projektowi. Każdą kieszeń numerujemy i wkładamy do niej mały prezent. Efekt jest naprawdę uroczy!

Kalendarz adwentowy z pudełek

Mogą to być różnej wielkości pudełka z zapałek, pudełka po pralinkach czy pudełka ze sklepu z materiałami do twórczości manualnej. Należy je opakować papierem do prezentów, podpisując każde pudełko odpowiednimi numerkami. Takie pudełka możemy ulokować na półce, powiesić na ścianie bądź na choince. Kiedy mamy duże pudełka, możemy umieścić w nich większe prezenty, takie jak małe samochodziki, lalki, zestaw plasteliny czy kolorowanki. Gwarantują one codzienną dawkę radości i satysfakcji dla naszego dziecka.

Kalendarz adwentowy z worków jutowych

Tworzenie kalendarza adwentowego z worków jutowych to doskonały pomysł na ekologiczny i naturalny kalendarz adwentowy. Możemy kupić gotowe woreczki lub stworzyć je samodzielnie, przewiązując wstążką i ozdabiając cyferkami. Następnie wisimy je na gałęzi, sznurku czy wieszaku, tworząc efektowną, świąteczną dekorację.

Kalendarz adwentowy z papierowej tuby

Potrzebujemy 24 papierowe tuby (mogą to być tuby po papierze toaletowym, ręcznikach papierowych bądź folii aluminiowej), które należy uprzednio oczyścić i ozdobić według własnego upodobania. Następnie należy je napełnić niespodziankami i zabezpieczyć obie strony, na jednej wpisując kolejne numery dni. W ten sposób powstaje oryginalny kalendarz adwentowy, który możemy zawiesić na ścianie czy na choince. Wewnątrz rurki zmieszczą się niewielkie niespodzianki, jak cukierki, małe koraliki, guziki, naklejki, małe figurki, klocki Lego czy magnesy na lodówkę. Warto dostosować prezenty do wieku i zainteresowań dziecka, by niespodzianki dostarczały mu codzienną dawkę radości.

Stereotypy na temat kalendarza adwentowego dla dziecka

Choć kalendarz adwentowy dla dziecka jest często kojarzony z kalendarzami adwentowymi pełnymi słodyczy czy drogich zabawek, wcale tak nie musi być. Wiedząc, jakie są zainteresowania naszego dziecka, możemy stworzyć własny, unikalny kalendarz adwentowy, pełen małych, ale wartościowych niespodzianek. Mamy także wpływ na to, czy nasz kalendarz będzie eko, czy pełen plastiku. Możemy decydować o tym, co chcemy przekazać naszemu dziecku tej nadchodzącej świątecznej porze.

Udostępnij