arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Lifestyle

Astygmatyzm – jak poradzić sobie z problemami z widzeniem?

Astygmatyzm – jak poradzić sobie z problemami z widzeniem?

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, przy czym należy zaznaczyć, że nie jest to choroba oczu. Astygmatycy widzą nieco inaczej niż pozostawali, obraz przez nich obserwowany jest nieostry, zamglony, a jego ko tury rozmyte. Ta wada wzroku leczona jest soczewkami o nieco innych właściwościach od tych klasycznych.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku spowodowana zniekształceniem rogówki oka. W przypadku zdrowego oka krzywizna rogówki jest symetryczna, natomiast w przypadku osób z astygmatyzmem jest ona asymetryczna (można kształtek porównać ją do jajka lub piłki rugby). Światło wpadające do oka przez zniekształcenie rogówki rozprasza się w niewłaściwy sposób, czego efektem jest niewyraźny i nieostry obraz. 

Im większy jest astygmatyzm, tym większe będzie zniekształcenie widzianego obrazu. 

Astygmatyzm – objawy 

Objawy astygmatyzmu zależne są od stopnia zaawansowania wady. W przypadku niewielkiej obraz jest tylko lekko zamglony. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium wady kontury obrazu są rozmyte mocno, widzenie jest nieostre, a sam obraz wydaje się być mocno zniekształcony.

Osoba z astygmatyzmem źle postrzega płaszczyzny, nie widzi linii prostych (dla niej zawsze są zakręcone). Ponadto osoba z taką wadą ma dość mocno zaburzone wyczucie przestrzeni. W związku z nieprawidłowym widzeniem osobom z astygmatyzmem częściej zdarzają się bóle oczu i głowy pojawia się również spora wrażliwość na reflektory nadjeżdżających samochodów.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Pierwsze objawy to częste tarcie i mrużenie oczu, trzymanie przedmiotów blisko twarzy czy siadanie blisko telewizora lub trzymanie ekranu urządzenia mobilnego bardzo blisko oczu. Astygmatyzm powinien być zdiagnozowany przez specjalistę, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu? Przyczyny występowania stygmatyzmu nie są jeszcze do końca znane, jednak specjaliści często powtarzają, że ta wada wzroku może być uwarunkowana genetycznie. Z tą wadą może zmagać się nawet 40% społeczeństwa, z tym, że znaczna część osób nawet nie jest świadoma tego, że ma niewielką wadę wzroku, ponieważ w żaden sposób nie wpływa ona na ostrość widzenia.

Jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm koryguje się podobnie jak inne choroby oczu, odpowiednimi soczewkami. W tym przypadku stosowane są modele cylindryczne. 

Soczewki na astygmatyzm mają cylinder, który nie jest taki jak w przypadku klasycznych modeli. W tym przypadku cylinder ma kształt inny niż kula. W tym przypadku kształt jest niezwykle ważny, ponieważ astygmatyzm jest diagnozowany wtedy, gdy elementy optyczne oka nie są kuliste, w związku z czym soczewki kontaktowe muszą mieć cylinder w kształcie niekulistym. Dzięki zastosowaniu soczewek kontaktowych cały układ optyczny u osoby zmagającej się z astygmatyzmem skupia światło dokładnie tak, jakby był kulisty.

Astygmatyzm można korygować zarówno okularami jak i soczewkami kontaktowymi, specjalnie przygotowanymi dla osób z tą specyficzną wadą wzroku. Co ważne są też dostępne nawet dla osób zmagających się z wysokim astygmatyzmem.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij