arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Lifestyle

Apteczka na wyjazd – jakie są jej niezbędne elementy?

Apteczka na wyjazd – jakie są jej niezbędne elementy?

Odpowiednio wyposażona apteczka to podstawowy element bezstresowego wyjazdu. Aby mieć pewność, że nie zapominamy o niczym ważnym, warto przeanalizować, jakiego typu leki i inne produkty powinno się ze sobą spakować. Co powinna w sobie zawierać apteczka na wyjazd? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co ważne kwestii odpowiedniego zabezpieczenia medycznego podczas wyjazdu.

Zobacz także: Co wziąć na wycieczkę szkolną? Poradnik z listą

Wyposażenie apteczki – o czym pamiętać

Dobrze wyposażona apteczka ma za zadanie przede wszystkim służyć jako szybka pomoc w różnych niespodziewanych sytuacjach. Podczas wyjazdu nie zawsze mamy łatwy dostęp do apteki, a niektóre problemy wymagające opieki medycznej można łatwo rozwiązać z odpowiednim przygotowaniem. Dlatego zanim zabierzesz się za pakowanie apteczki musisz zdecydować, jakiego typu zaopatrzenie będzie potrzebne w Twoim wypadku. Zupełnie inaczej wygląda apteczka na wyjazd wakacyjny, dla seniora albo dla rodziny z dziećmi. Ponadto przy uzupełnianiu apteczki kierujemy się w dużej mierze zasadą pakowania “na wypadek”. To jednak oczywiście tylko część apteczki – być może w Twoim wypadku potrzeba będzie jeszcze zabrać ze sobą stałe leki przyjmowane przez któregoś z podróżnych. Bez względu na Twoją dokładną sytuację, apteczka powinna się dzielić na: leki stałe, inne podstawowe leki, oraz pozostałe potrzebne elementy takie jak opatrunki oraz inne, zależne głównie od kierunku i charakteru wyjazdu.

Podstawowe leki, które warto mieć przy sobie

Te leki warto mieć przy sobie na każdym wyjeździe. One właśnie najczęściej okazują się najbardziej potrzebne w nagłych sytuacjach. Apteczka na wyjazd powinna być zawsze wyposażona w następujące leki:

  • Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – mogą przydać się wszystkim podróżnym w bardzo wielu sytuacjach, takich jak atak migreny. Warto mieć przy sobie też tabletki do ssania na ból gardła
  • Przeciwalergiczne – w tym leki przeciwhistaminowe oraz krople do nosa łagodzące katar
  • Na dolegliwości pokarmowe – w tym probiotyki, leki rozkurczowe, oraz poprawiające trawienie
  • Inne leki przyjmowane stale jeśli ktoś z podróżnych takowych potrzebuje

Leki te powinny wystarczyć w małych ilościach, a przy tym trzeba się upewnić, że mają one dobrą datę ważności i że jesteśmy w stanie je odpowiednio zidentyfikować przy podawaniu, dlatego warto zachować ich oryginalne opakowania. 

Apteczka na wyjazd – co wziąć poza lekami

Leki to nie wszystko. Apteczka na wyjazd powinna też zawierać zestaw opatrunków na większe oraz mniejsze urazy, takie jak bandaż elastyczny, gaza jałowa, czy plaster papierowy. Do tego musimy zaopatrzyć się też w środek dezynfekujący, niezbędny w przypadku wystąpienia wszelkiego typu urazów.

W sezonie letnim każda apteczka na wyjazd musi być wyposażona w środki przeciwsłoneczne. Nawet, jeśli prognoza nie sugeruje słońca, należy się odpowiednio przygotować, ponieważ oparzenia mogą wystąpić nawet w pochmurny dzień. Należy mieć przy sobie krem z filtrem UV o jak najwyższym stopniu ochrony na długie dni spędzone na dworze. Ponadto trzeba się zaopatrzyć w środek na oparzenia – nawet wysoka ochrona nie jest zawsze w pełni skuteczna.

Ostatni istotny punkt w przypadku wielu wakacyjnych wyjazdów to repelent na owady. Pozwolą nie tylko uniknąć frustracji związanej z nieraz dużą liczbą atakujących komarów, ale i też zmniejszą ryzyko takich potencjalnie niebezpiecznych sytuacji jak ukąszenia kleszczy.

Podsumowanie

Skompletowanie dobrze wyposażonej apteczki pozwoli Ci na cieszenie się wyjazdem bez dodatkowych nerwów. Aby mieć pewność, że wszystko zabrane, skorzystaj z naszego niezbędnika i samodzielnie przygotuj listę rzeczy do wykreślania wszystkiego, co potrzebne.

Udostępnij