Zapachy odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, choć ich znaczenie często jest bagatelizowane. Zmysł węchu to jeden z najważniejszych, którym dysponuje każdy człowiek. Jest on bezpośrednio związany z aktywnością obszarów mózgu, które odpowiadają za odczuwanie emocji, jak również pamięć. Nie bez powodu coraz więcej osób korzysta z potencjału, jaki drzemie w aromaterapii. Raczenie się wyjątkowymi zapachami może poprawić samopoczucie, a co za tym idzie, jakość życia. W jaki sposób? Sprawdź!
Zmysł węchu, a mózg – jak zapachy wpływają na jego pracę?
Zapachy wykazują się bezpośrednim wpływem na układ limbiczny, który odpowiedzialny jest w ludzkim mózgu za kontrolowanie emocji, zachowania, jak również przechowywanie wspomnień i wywoływanie uczuć z nimi związanych.
W momencie, kiedy zapach dociera do naszych nozdrzy, impulsy nerwowe przesyłane są bezpośrednio do wspomnianego układu limbicznego. Z tego względu niektóre aromaty wywołują w nas natychmiastowe reakcje emocjonalne o zróżnicowanym nasileniu. Ludzki mózg został “zaprojektowany” w taki sposób, aby łączyć zapachy z danymi doświadczeniami. Tak tworzą się skojarzenia, które odgrywają bardzo istotną rolę w odczuwaniu nastroju.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, że o istotnym wpływie zapachów na ludzką psychikę doskonale wiedzieli już starożytni Grecy. Tysiące lat temu stosowali oni olejki eteryczne jako środek w leczeniu wielu dolegliwości. Na przestrzeni lat rola aromaterapii przechodziła swoje wzloty i upadki, jednak w ostatnim czasie przeprowadzono liczne badania potwierdzające pozytywny wpływ zapachów na ośrodkowy układ nerwowy, jak również mózg.
Aromaterapia – jak zapachy wpływają na samopoczucie?
Zapachy mogą oddziaływać na naszą psychikę w zróżnicowany sposób – w zależności od potrzeb. Niektóre olejki eteryczne pomagają w stymulacji organizmu do wzmożonego działania i dodają energii witalnej, podczas gdy inne przyczyniają się do wyciszenia i odzyskania wewnętrznego spokoju. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że aromaterapia wspomaga także walkę ze skłonnościami do nagłych zmian nastroju.
Co ciekawe, po moc olejków eterycznych nierzadko sięgają sportowcy – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Nie jest to żadna forma dopingu – ekstrakty zawarte w olejkach pomagają podnieść poziom motywacji i chęci do działania.
Są one także nieocenioną pomocą podczas wzmożonego wysiłku intelektualnego. Dzięki nim możesz łatwiej się skupić, a także znacznie dłużej zachować koncentrację. Energetyczne zapachy ponadto dodają pewności siebie i sprawiają, że pokonywanie swoich granic staje się zdecydowanie łatwiejsze.
Aromaterapia to także skuteczny sposób na odpoczynek i relaks. Niektóre nuty zapachowe wykazują się właściwościami wyciszającymi – pozwalają uporać się z emocjami, a także zapomnieć o problemach dnia codziennego.
Naturalne olejki eteryczne – sięgnij po moc natury
Naturalne olejki eteryczne to produkty, które powstają w oparciu o nawet kilkadziesiąt związków o różnym natężeniu. Wśród nich znajdziesz m.in. aldehydy, ketony, laktony, terpeny czy związki organiczne. Dzięki temu wyróżniają się wielokierunkowym działaniem i właściwościami, które można wykorzystywać nie tylko podczas aromaterapii, ale również w celach leczniczych.
Po jakie warto sięgnąć? Jednym z najpopularniejszych jest olejek eteryczny lawendowy, który uspokaja, a także pomaga w zasypianiu. Olej pomarańczowy również reguluje sen, a do tego wykazuje się właściwościami rozluźniającymi. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego natomiast działa oczyszczająco, chłodząco, a także ożywiająco.
Artykuł sponsorowany