Szachy mają reputację skomplikowanej, trudnej gry dla inteligentnych osób. W rzeczywistości nie potrzeba dużo, żeby nauczyć się grać i czerpać z tego przyjemność. Chcesz wiedzieć jak nauczyć się grać w szachy? Dowiesz się tego w tym artykule.
Zobacz także: Jak nauczyć się grać na pianinie?
Przeczytaj o tym:
- Jaki sposób nauki wybrać?
- Jak nauczyć się grać w szachy?
Jak nauczyć się grać w szachy? Jaki sposób wybrać?
Zastanawiasz się jak nauczyć się grać w szachy? Istnieje wiele poradników dotyczących tej gry. Czy jednak warto kupować je na samym początku nauki? Większość osób zdecydowanie lepiej uczy się przez doświadczenie. Wystarczy więc zdobyć bardzo podstawową wiedzę i szybko przejść do praktyki.
Najlepiej jest uczyć się pod okiem doświadczonego gracza, który na bieżąco, w trakcie gry, może objaśniać pewne posunięcia i dawać lekcje. Dlatego wiele osób szukających sposobu na naukę szachów wybiera lekcje z nauczycielem.
Dobrą opcją jest też nauka przez Internet. Istnieje wiele darmowych serwisów, które oferują poradniki i samouczki. Lekcje przedstawione są często w formie krótkich filmików, które można wielokrotnie odtwarzać. Często pojawiają się w nich też zadania, które pozwalają przetestować użytkownikowi zrozumienie danego zagadnienia. Serwisy te dają też możliwość rozgrywki z komputerem na różnych poziomach trudności i graczami na poziomie użytkownika. Dzięki systemowi odznak, tytułów i rank dobrze motywują do dalszej nauki początkujących graczy.
Jak nauczyć się grać w szachy? Poradnik w kilku krokach
- Zacznij od zapoznania się z ruchami poszczególnych sześciu figur według najprostszych zasad szachowych. Bez tej wiedzy nie rozpoczniesz praktycznego treningu.
- Dowiedz się jaką wartość mają poszczególne figury. Dzięki temu zrozumiesz podstawowe zasady “opłacalności” poświęcania figur w trakcie rozgrywki.
- Na tym etapie powinieneś być już w stanie zagrać kilka partii. Wykorzystaj je do utrwalenia wcześniejszej wiedzy. Nie przejmuj się wynikami ani taktyką. Graj tak długo, aż będziesz grać swobodnie, bez konieczności przypominania sobie jak poruszają się poszczególne figury.
- Przejdź do nauki taktyki. Zacznij od kilku debiutów szachowych. Debiut to wykonanie początkowych ruchów, które tworzą określone ustawienie figur na szachownicy. W znacznej mierze określają przebieg dalszej gry.
- Graj dalej, korzystając z nowo nabytej wiedzy o debiutach.
- Rozwijaj się i swoje umiejętności. Graj dalej i zdobywaj nową wiedzę. Im częściej i więcej będziesz grał tym łatwiejsze stanie się dla ciebie planowanie ruchów i przewidywanie posunięć przeciwnika. Im bardziej intuicyjne stanie się dla ciebie korzystanie ze znanych taktyk, tym więcej kolejnych będziesz mógł się nauczyć i skutecznie implementować.
Kiedy grasz samodzielnie czasem trudno jest zauważyć błędy. Spróbuj nagrywać swoje partie i analizować posunięcia. Pamiętaj, zanim staniesz się dobrym szachistą będziesz musiał przegrać setki partii. Nie zrażaj się i ćwicz dalej. Ciesz się z wygranych ale i z porażek, ponieważ oferują ci doskonałą możliwość uczenia się na błędach.