Stół wigilijny powinien być odpowiednio zastawiony. I nie chodzi wyłącznie o dwanaście potraw, ale również o świąteczne dekoracje. Na jakie ozdoby się zdecydować? Które z nich poza dekoracyjną rolą, pełnią również praktyczne funkcje? Sprawdź!
Praktyczne dekoracje – kilka przykładów dla niezdecydowanych
Jeśli chodzi o dekoracje, które dodatkowo pełnią także użytkowe funkcje – absolutną podstawą jest serweta lub po prostu obrus. Serwety świąteczne można kupić w wersji klasycznej, na prostokątny lub okrągły stół albo w wersji mini – jako serwetki pod wazony lub świeczniki. Jeśli więc planujesz zakryć takim dodatkiem cały blat, zdecyduj się na model serwety tradycyjnej. Kiedy jednak chcesz odsłonić drewnianą powierzchnię, ozdabiając zaledwie kawałek stołu, wybierz małą serwetkę i połóż na niej świąteczny stroik.
Wśród praktycznych dodatków, które bez wątpienia dekorują stół wigilijny, wymienić można także papierowe serwetki, podkładki pod talerze oraz podkładki pod kieliszki. Te pierwsze nie kosztują wiele, a są bardzo praktyczne. Można je rozłożyć przy każdej, pojedynczej zastawie lub włożyć do specjalnego serwetnika.
Dla wymagających ciekawą propozycją będą także kieszonki, a, innymi słowy, etui na sztućce. Detale tego typu dostępne są w ofercie prawie wszystkich sklepów z wyposażeniem domowym.
Z łatwością można je też stworzyć samemu, na przykład za pomocą materiałowych chusteczek i jutowych sznurków lub aksamitnych wstążek.
Dodatkowe, klimatyczne dekoracje stołu wigilijnego
Wszystkie, wymienione powyżej ozdoby warto nabyć w pierwszej kolejności. Później można je uzupełnić poszczególnymi, dodatkowymi dekoracjami. Jakimi konkretnie? To zależy od ogólnej aranżacji i tego, jak bardzo strojne są praktyczne detale.
Dużo ciepła i klimatu wprowadzają wszelkiego rodzaju świece, latarenki, świeczniki i lampiony. W trakcie nastrojowej, dostojnej wieczerzy – płomyk daje subtelną poświatę, podkreśla i potęguje panujący w domu nastrój. Jeśli na stole jest wystarczająco dużo miejsca, warto postawić także specjalny stroik z igliwia, nie zapominając oczywiście o sianku pod obrusem. Coraz więcej osób decyduje się też na dość nieoczywiste, drewniane ozdoby stołu, na przykład renifera czy dziadka do orzechów.
Kluczem do sukcesu i odpowiedniej prezencji wigilijnej zastawy jest jednak spójna gama kolorystyczna i konkretny styl dobranych dekoracji. Gdy do wystroju wprowadzamy dużo drewnianych elementów, lepiej zrezygnować z plastikowych ozdób. I na odwrót. Spójność i umiar jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż nadmierny przepych i łączenie różnych detali. Bogato zdobiony obrus i dekoracyjne podkładki stanowią wystarczającą aranżację wigilijną. Z kolei prosta serwetka to idealna baza dla dodatkowych elementów, na przykład wspomnianych już etui na sztućce czy drewnianych akcentów.
Artykuł sponsorowany