arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DzieckoLifestyle

Opryszczka w ciąży i jej niebezpieczeństwo

Opryszczka w ciąży i jej niebezpieczeństwo

Opryszczka dotyka dużą część społeczeństwa. Niestety kiedy już się nią zarazimy, zostanie z nami na zawsze. Można ją uśpić, ale powróci za każdym razem, gdy nasza odporność ulegnie osłabieniu. Wiele przyszłych mam zastanawia się o niebezpieczeństwo związane z tym wirusem. Czy opryszczka w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka?

Czego dowiesz się z artykułu?

  • jakie objawy ma opryszczka HSV-1?
  • czy opryszczka narządów płciowych zagraża ciąży?

Opryszczka wargowa — HSV-1

Jest to choroba spowodowana wirusem opryszczki pospolitej HSV. Jednym z rodzajów tego wirusa jest HSV-1. Potocznie nazywana jako „zimno na ustach”. Opryszczki wargowej nie da się wyleczyć. Będzie ona powracać, więc istotne jest to, aby poddać się profilaktycznemu leczeniu i starać się jak najbardziej wyciszyć zakażenie. 

HSV-1 objawia się zaczerwienieniem w okolicy ust, które po czasie zmienia się w pęcherze, uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie. Miejsce opryszczki staje się napięte, a także odczuwalny jest świąd. Nie wolno dotykać zakażonego miejsca, aby dalej nie rozsiewać wirusa oraz by nie spowolnić procesu gojenia. Leczenie należy podjąć jak najszybciej. Na rynku dostępne są leki przeciwwirusowe, maści, kremy i specjalne plastry punktowe, które uśmierzą dolegliwości i nieprzyjemny ból.

Opryszczka w ciąży typu HSV-1 może być niebezpieczna dla płodu, gdy kobieta zarazi się wirusem pierwszy raz, czyli dojdzie do zakażenia pierwotnego. Wtedy należy niezwłocznie poddać się leczeniu i uchronić ciążę przed wewnątrzmacicznym zakażeniem. HSV ma bezobjawowy charakter i kobieta w ciąży może nie wiedzieć o wirusie. Dlatego lepiej by ten rodzaj zakażenia pokazał swoje objawy.

Opryszczka narządów płciowych — HSV-2

Opryszczkę narządów płciowych powoduje HSV-2. W miejscach narządów płciowych pojawią się pęcherzyki, które po kilku dniach zaczną pękać, powodując ból i dyskomfort. Ten rodzaj zakażenia może doprowadzić do gorączki oraz powiększenia węzłów chłonnych. 

Opryszczka w ciąży typu HVS-2 jest wyjątkowo niebezpieczna dla płodu. W większości przypadków dziecko zostaje zakażone podczas porodu siłami natury, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie poród za pomocą cesarskiego cięcia, gdy do zakażenia doszło podczas III trymestru ciąży. Należy pamiętać, że przed wykonaniem takiego zabiegu pęcherz płodowy musi pozostać w całości bez pęknięcia. Istotnym faktem jest to, że gdy wirus pojawił się w I lub II trymestrze nie spowoduje to większego zagrożenia dla płodu. 

Leczenie opryszczki w ciąży jest uzależnione od tego, kiedy doszło do zarażenia wirusem u kobiety. Inaczej będzie leczona osoba z zakażeniem pierwotnym oraz wtórnym. W tym przypadku konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków i niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem. 

Opryszczka wargowa i opryszczka narządów płciowych często powraca i powoduje dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Dlatego nie można bagatelizować objawów i należy poddać się jak najszybszemu leczeniu.

Udostępnij