arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DIY

Świece DIY- naturalne dekoracje dla twojego wnętrza!

Świece DIY- naturalne dekoracje dla twojego wnętrza!

Świece są prostym sposobem na wyczarowanie w domu magicznego klimatu. Czy decydujemy się na relaksującą kąpiel, czy na odpoczynek z ulubioną książką pod kocem i z herbatą w ręku, klimatyczne oświetlenie może zdziałać cuda. Okazuje się, że każdy entuzjasta świec może je wykonać samodzielnie w domu! Świece handmade – jak je zrobić? Najlepszy przepis na domową świeczkę wraz ze wskazówkami prezentujemy poniżej.

Zobacz także: Lampion ze słoika – jak go zrobić?

Świece sojowe handmade – zalety

Dlaczego warto zrobić własne świece i dlaczego najlepiej aby były to świece sojowe? Powodów jest wiele. Po pierwsze jest to bardzo ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Wosk  sojowy to surowiec otrzymany w pełni z nasion soi – jest całkowicie naturalny i ekologiczny, a przy tym jego pochodzenie sprawia, że jest idealnym wyborem dla wegetarian i wegan. Świece sojowe są nietoksyczne, a zatem bezpieczne dla zdrowia ludzi jak i środowiska – emitują nawet 90% mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne świece parafinowe. Ponadto wosk sojowy jest bezwonny, dzięki czemu staje się wspaniałym nośnikiem innych aromatów, którymi możemy wzbogacić swoje świece. 

Warto wspomnieć też o tym, że świece sojowe palą się nawet dwa razy dłużej niż świece parafinowe. To kolejny argument przemawiający za tym, że są nie tylko lepsze dla środowiska, ale przez swoją wydajność również wygodniejsze w użyciu. 

Jak wykonać świece handmade? Instrukcja krok po kroku

Wykonanie świec handmade nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – potrzebujemy przede wszystkim kilku stosunkowo łatwych do nabycia składników. Są to: 

  • wosk sojowy
  • olejki eteryczne – należy je dobrać nie tylko na podstawie zapachu, ale również temperatury topnienia. Wartość ta powinna być zawsze wyższa dla wybranych olejków niż dla wosku – najlepiej aby wynosiła co najmniej 70 stopni Celsjusza
  • knot – powinien to być knot materiałowy lub drewniany – oba są naturalne dla środowiska
  • szklany słoik lub inny pojemnik, pojemności ok. 100 ml (mała szklanka), do którego należy przelać wosk
  • drewniany patyczek do usztywnienia knota
  • opcjonalnie: zioła i płatki suszonych kwiatów

Świece handmade tworzymy zaczynając od roztopienia wosku w kąpieli wodnej. W tym celu używamy dużego garnka wypełnionego w połowie wodą, w którym umieszczamy miskę podobnej wielkości. W misce powinien znaleźć się wosk, który dodatkowo mieszamy podczas topnienia.

W czasie rozpuszczania wosku możesz zająć się przygotowaniem pojemników. Umieść w nich knoty i przytwierdź je do dna, posługując się np. klejem na gorąco. Możesz je dodatkowo ustabilizować, zawiązując górę knota do położonego w poprzek słoika drewnianego patyczka.

Gdy wosk się w pełni rozpuści i nieco przestygnie, należy dodać do niego olejki eteryczne, w stosunku ok. 10 kropel na 100 g wosku. Na tym etapie możemy też dodatkowo umieścić zioła lub płatki kwiatów w pojemnikach na świece, które za chwilę zalejemy woskiem.

Wlewając wosk do pojemników należy przytrzymywać knot, a przy tym zachować ostrożność, aby się nie poparzyć. Teraz pozostaje już tylko odstawienie świec do całkowitego ostygnięcia i stwardnienia.

Podsumowanie

Jak widać, świece handmade to projekt, który wcale nie musi być trudny w wykonaniu. Wymaga jedynie postępowania według kilku prostych instrukcji, a efekt będzie nie tylko satysfakcjonujący, ale i pożyteczny – takie świece zaczarują każde wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru.

https://arbuziaki.pl/podstawki-pod-swieczki-diy/

Udostępnij