arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DIY

Kwiaty z liści klonu – jak je wykonać?

Kwiaty z liści klonu – jak je wykonać?

Jesienne liście można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów. Są idealnym materiałem do różnego rodzaju prac plastycznych dla dziecka, którymi następnie możemy ozdobić mieszkanie. Ciekawą propozycją na jesienną dekorację są kwiaty z liści klonu. Jak przemienić liście tego pospolitego drzewa w piękny bukiet? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

Zobacz także: Jak zrobić kwiaty z papieru?

Kwiaty z liści klonu – materiały

Aby stworzyć tego typu dekorację nie potrzebujemy bardzo wiele materiałów. Są to jedynie:

  • liście klonu
  • gumki recepturki
  • sznurek
  • nożyczki
  • opcjonalnie: lakier do włosów

Istotnym elementem wykonania takiej pracy jak kwiaty z liści klonu jest już sam etap przygotowawczy. Aby mieć pod ręką najlepiej nadające się do tego liście, warto wyjść na spacer i zaopatrzyć się w nie zaraz przed wykonaniem. Zatem udaj się do parku razem z dzieckiem i poszukajcie nowo opadłych liści. Najlepiej, aby były one średniej lub dużej wielkości. Postarajcie się też o kolorystyczne urozmaicenie – taki bukiet będzie się dużo bardziej efektownie prezentował! Ważne jest, aby liście nie były zbyt suche, inaczej  podczas pracy zaczną się kruszyć.

Liście klonu najlepiej sprawdzają się do stworzenia bukietu z róż, które to wyróżniają się bardzo charakterystycznym, a przy tym stosunkowo łatwym do odtworzenia kształtem. Właśnie dlatego przepis na wykonanie bukietu z róż prezentujemy poniżej!

Jak wykonać róże z liści klonu – krok po kroku

Bukiet tworzymy stopniowo liść za liściem. Na początek bierzemy jeden i ustawiamy go spodem do góry. Zaginamy go poziomo w połowie, w dół i do wewnątrz. Ważne, aby zagięcie nie było zbyt ostre – lepiej zostawić je nieco zaokrąglone aby róża uzyskała pełniejszy wygląd. Następnie lewy róg (ok. ¼ całej długości) złożonego na pół liścia zaginamy, ponownie w dół i do wewnątrz. Teraz, zaczynając od zagiętego rogu, zwijamy cały liść w dosyć ścisły rulonik. Zatrzymujemy się na prawej krawędzi, którą zaginamy w podobny sposób co wcześniej lewą. W ten sposób otrzymaliśmy środek róży.

Sięgamy po kolejny liść i tak jak poprzednio składamy go na pół oraz zaginamy lewy brzeg. Następnie owijamy go wokół środka róży, tym samym marszcząc go nieco na dole i starając się, aby owinięcie było luźniejsze niż przy poprzednim liściu. Później powtarzamy ten sam krok z kolejnymi warstwami, każdą z nich umieszczając odrobinę niżej niż poprzednią i owijając całość coraz luźniej. Aby uzyskać bujnie wyglądający, rozłożysty kwiat, warto wykorzystać co najmniej 5 liści, a najlepiej jeszcze więcej.

Kiedy jedna róża jest gotowa, zabezpieczamy kwiat związując go kilkakrotnie gumką recepturką u podstawy. Na tym etapie można dodatkowo spryskać różę lakierem do włosów, aby wydobyć z niej żywość kolorów. Następnie kontynuujemy pracę w kolejnymi kwiatami.

Gdy róże na nasz bukiet są gotowe, można zadbać o jego piękne wykończenie zastępując gumki recepturki ładniej prezentującym się sznurkiem. W tym celu zawijamy sznurek wokół każdego kwiatu z osobna ponad gumką, którą następnie delikatnie ściągamy dołem. Jeśli liście mają zbytnio odstające końcówki, warto je jeszcze wyrównać przycinając je nożyczkami. Teraz pozostaje już tylko połączyć je w całość dodatkowym sznurkiem i umieścić w widocznym miejscu w domu!

Podsumowanie

Kwiaty z liści klonu to pomysł na łatwy i przyjemny w wykonaniu dodatek do każdego mieszkania. Dlatego jeśli chcesz zaprosić jesienną aurę do własnego wnętrza, nie zastanawiaj się tylko stwórz swój własny różany bukiet już dziś!

Udostępnij