arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DIYDzieckoZabawa

Jak zrobić ciastolinę? Błyskawiczna atrakcja dla dzieci

Jak zrobić ciastolinę? Błyskawiczna atrakcja dla dzieci

Manualne zabawy dla dzieci są najlepszym rozwiązaniem na deszczowe dni. Szczególnie w jesienne i zimowe wieczory rodzice muszą bardzo intensywnie zastanawiać się nad wymyśleniem dobrej zabawy dla swoich dzieci. Starszaki potrafią sami spędzać czas ze sobą, ale to nie wyklucza rodzica w przygotowaniu jakichś ciekawych aktywności. Co w takim razie wymyślić, by najmłodsi nie nudzili się, gdy za oknem plucha i silny wiatr?

Jak zrobić ciastolinę? Przepis na domową zabawę

Często zastanawiamy się jak zmotywować dzieci do pomocy w kuchni. Boimy się, że coś będą mogły sobie zrobić lub nie do końca poradzą sobie z zadaniem, które im zadaliśmy. Zmorą dla rodziców jest chyba bałagan czekający na nich po wspólnym gotowaniu. Sytuację może uratować domowa ciastolina. Możemy wykonać ją samodzielnie w domu z kilku podstawowych składników. Czego będziesz potrzebować w przygotowaniu ciastoliny?

Składniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 2 łyżeczki kwasku cytrynowego
  • 4 łyżki oleju spożywczego
  • kolorowe barwniki spożywcze

Przygotowanie:

Na początek wymieszaj ze sobą wszystkie składniki — mąkę, sól, ciepłą wodę, kwasek cytrynowy, olej spożywczy. Możesz połączyć je za pomocą miksera lub drewnianej łyżki. Całość podgrzewaj na małym ogniu, stale mieszając zawartość garnka. Jeżeli masa zgęstnieje, to znaczy, że jesteś już na dobrej drodze. Po połączeniu i podgrzaniu składników wyjmij wszystko na blat i wyrabiaj. Najlepiej podziel ciasto na kilka części, by do każdego z kawałków dodać kolorowe barwniki. Z pewnością nadadzą one uroku i urozmaicą zabawę najmłodszym. Po dodaniu kilku kropel wyrób ręcznie pozostałe kawałki masy. Ciastolinę możesz przechowywać do kilku tygodni w szczelnie zamkniętym pudełku. 

Jak widać, przepis na ciastolinę jest banalnie prosty. Czasem nie warto inwestować w produkty oferowane w sklepach, ponieważ są znacznie droższe i słabszej jakości. Przygotowywanie tego rodzaju zabawy zapewni frajdę najmłodszym i będzie świetnym czasem do rozwijania wzajemnych relacji. 

Do zabawy ciastoliną można wykorzystać wiele przedmiotów. Ważne jest to, by dzieci miały założone fartuszki, które uchronią je przed ewentualnym zabrudzeniem. Na stół wyłóż plastikowe podkładki, na których najmłodsi będą tworzyć przeróżne rzeźby lub inne ciekawe stwory. Idealnie nadadzą się do tej zabawy wykrawaczki na ciasteczka i małe wałki do ciasta ze wzorkami. Dzieciaki spędzą przy tym wiele godzin, a nuda odejdzie w zapomnienie. Ciastolina to uniwersalna zabawa dla każdego dziecka bez względu na jego wiek. Rodzic może być spokojny o swoje pociechy i zająć się własnymi sprawami lub spróbować razem z dzieckiem stworzyć coś wspaniałego.

Udostępnij