arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Zabawa

Jak zrobić bańki mydlane – sprawdzony przepis

Jak zrobić bańki mydlane – sprawdzony przepis

Puszczanie baniek mydlanych to przepis na świetną zabawę na świeżym powietrzu dla każdego dziecka. Nie dość, że bieganie za bańkami daje dużo frajdy, to jest to też zabawa bardzo łatwa w przygotowaniu. Płyn do baniek można z łatwością stworzyć samodzielnie w domowym zaciszu. Jak zrobić bańki mydlane? Pokażemy Ci, że to nic trudnego!

Zobacz także: Kule do kąpieli przepis – jak zrobić krok po kroku

Jak zrobić bańki mydlane – składniki i przygotowanie

Bańki mydlane zasadniczo robi się używając tylko trzech składników. Są to:

  • Ciepła woda – może to być zwykła woda z kranu albo woda destylowana do nabycia w supermarkecie. Dla lepszych efektów wodę z kranu można też najpierw przefiltrować.
  • Płyn do naczyń – dodajemy ok. 100 ml płynu na każdy litr wody. Warto jednak nieco poeksperymentować z proporcjami i różnymi markami płynu aż uzyskamy zadowalające efekty
  • Gliceryna – jest bardzo ważnym składnikiem, nie tylko ze względu na wzmocnienie baniek i uodpornienie ich na pękanie. Dodatek gliceryny sprawia też, że bańki jeszcze mocniej błyszczą i zaczynają się mienić milionem kolorów. Glicerynę można z łatwością nabyć w każdej aptece. Dodajemy ok. 10 kropel na litr wody. Ewentualnie jednak można ją zastąpić np. cukrem czy proszkiem do pieczenia, które również powinny zapewnić bańkom ich trwałość.

Jak zrobić bańki mydlane z powyższych składników? Przygotowanie płynu jest banalnie proste. Wystarczy wymieszać razem wszystkie składniki za pomocą np. zwykłej łyżki kuchennej. Trzeba jednak przy tym zachowywać ostrożność oraz dokładność i mieszać raczej delikatnie. Ważne jest, aby podczas mieszania nie tworzyły się bańki na powierzchni płynu. Zbytnio wzburzony płyn, w którym dodatkowo utrzymuje się piana, znacznie utrudnia tworzenie większych baniek.

Jak puszczać bańki mydlane? Potrzebne akcesoria

Aby puszczać bańki nie potrzebujesz dużo więcej niż zwykły plastikowy pojemnik na płyn i kilka dodatkowych akcesoriów. Poza kupnymi zestawami dobrym pomysłem jest rozejrzenie się po swoim otoczeniu i wykorzystanie wszelkich przedmiotów, jakie nam się nawiną. Co jeszcze możemy wykorzystać do puszczania baniek mydlanych?

  • Wieszak do ubrań
  • Rakietę do badmintona
  • Słomki do picia
  • Trzepaczka do jajek

Można też wykonać własny przyrząd do puszczania dużych baniek. Potrzebne nam będą:

  • Dwa drewniane patyki lub pałeczki
  • Bawełniany sznurek – przygotujmy dwa kawałki, jeden nieco dłuższy od drugiego

Oba kawałki sznurka przywiązujemy na jednym końcu obu patyków lub też posługujemy się taśmą izolacyjną do ich przytwierdzenia. Między dwoma sznurkami (jednym bardziej napiętym i drugim zwisającymi luźno) powstanie pętla, przez którą będzie można puszczać bańki mydlane.

Jeśli nie zależy nam na wyjątkowo dużych bańkach, możemy stworzyć miniaturową wersję powyższego przyrządu. Wykorzystujemy do tego niewielkie patyczki (np. do szaszłyków lub jednorazowe wykałaczki) oraz kawałek cienkiego drucika zagiętego w pętlę. Należy go przymocować do patyków za pomocą taśmy.

Podsumowanie

Jak zrobić bańki mydlane, które będą wytrzymałe i staną się świetnym przyrządem do zabawy? Jak widać, nie jest to skomplikowany proces. Klucz to zachowanie odpowiednich proporcji oraz cierpliwość przy przygotowaniu płynu. Poza tym oczywiście przyda się kreatywność i gotowość do zabawy z pomocą wszelkiego rodzaju przedmiotów codziennego użytku – Twoją jedyną barierą jest wyobraźnia! 

Udostępnij