arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

DIY

Pompon z włóczki – jak zrobić i do czego użyć?

Pompon z włóczki – jak zrobić i do czego użyć?

Wiosna to czas, kiedy pragniemy zaprosić do naszego domu nieco koloru. A co bardziej poprawia humor i wprowadza radość do naszych wnętrz niż wspólne prace artystyczne z dziećmi? Świetnym sposobem na stosunkowo łatwą, a przy tym bardzo efektowną pracę o wielu zastosowaniach, są pompony. Pompon z włóczki – jak wykonać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Zobacz także: Poduszka z pomponami – jak zrobić?

Pompony z włóczki – sposoby wykonania

Pompony można przygotować na kilka sposobów. Różnią się one nieco sposobem trudności, jak i mogą wymagać dodatkowych materiałów. Przyjrzyj się każdemu i wybierz coś dla siebie!

Pompon na widelcu

To idealny sposób na przygotowanie pompona razem z dziećmi! Jedyną poważną wadą tej metody jest ograniczenie w kwestii wielkości pompona, jaki z pomocą widelca możemy wykonać. To sprawia jednak, że jest świetnym sposobem na pierwszy pompon dziecka i początek zabawy w dalsze majsterkowanie.

Przygotowanie pompona jest niezwykle proste. Wystarczy nawinąć nieco włóczki wokół widelca, obejmując wszystkie ząbki na raz. Im więcej włóczki nawiniemy, tym gęstszy będzie pompon. Na koniec związujemy całość na środku kokardką. W tym celu używamy oddzielnego kawałka włóczki przewleczoną przez środek i zawiązanego na ciasny supeł. Teraz pozostaje tylko rozciąć pętelki, zdjąć włóczkę z widelca i przyciąć wystające nitki aby nadać pomponowi ładny, okrągły kształt. Gotowe!

Pompon z kartonowego kółka

Do tej metody potrzebować będziesz nieco kartonu, na którym rysuje się, a następnie wycina pierścienie. Główną zaletą tego rozwiązania jest z pewnością fakt, że nic Cię nie ogranicza w kwestii rozmiaru pompona! Możesz wyciąć wiele pierścieni w różnych rozmiarach do tworzenia różnorodnych pomponów.

Tworzenie pompona z włóczki zaczynamy od złączenia ze sobą dwóch pierścieni o tej samej wielkości. Należy pamiętać też, aby wykonać nacięcia na obu kółkach! Nawijamy włóczkę wokół obu jednocześnie – im więcej owiniemy, tym gęstszy będzie pompon, ale ma to też dodatkową zaletę. Więcej włóczki ułatwi dalszą pracę nad pomponem i wycinanie!

Teraz przystępujemy do wycięcia pomponu. Najlepsze będą do tego małe nożyczki, które dadzą nam odpowiednią precyzję. Rób to powoli i ostrożnie, aby pompon nie rozpadł się! Na koniec bardzo ważne jest umieszczenie kawałka włóczki między pierścienie i mocne związanie. Najlepiej jest wykonać kilka mocnych supłów – to od tego zależy, jak mocno będzie się trzymało nasze dzieło. Dopiero po odpowiednim związaniu wyjmujemy pierścienie i kształtujemy pompon przycinając nierówności nożyczkami.

Pompon na przyrządzie do robienia pomponów

Czy wiesz, że istnieje specjalny przyrząd dedykowany do tworzenia pomponów? Metoda jest w sumie podobna w wykonaniu do metody z kółkami z kartonu, ale przy tym nieco łatwiejsza. Ab użyć przyrządu musimy otworzyć go i połączyć jego dwie części, a następnie nawijać włóczkę na obie połowy tak jak przy innych metodach i pociąć ją na koniec. Po nawinięciu składamy obie połowy razem i zamykamy zatrzaski. Tak jak w przypadku pomponu z włóczki na kartonowym kółku musimy jeszcze wykorzystać dodatkowy fragment włóczki do mocnego związania pomponu na środku. Następnie postępujemy tak jak przy wcześniejszych metodach.

Pompony z włóczki – zastosowania

Do czego można wykorzystać gotowy pompon z włóczki? Otóż pompony są pięknym i wesołym elementem dekoracyjnym, który przyda się przy wielu innych pracach! Są to nie tylko inne wyroby z włóczki, takie jak czapki i wszelkiego typu odzież, ale też cudowny sposób na dekorację do poduszek, zasłon, czy dywanów. Co mniejsze można nawet wykorzystać do uzupełniania własnoręcznie tworzonej biżuterii!

Podsumowanie

Powyższy przegląd metod na pompon z włóczki DIY powinien Ci pozwolić na wybranie najlepszego rozwiązania dla siebie! Zatem nie czekaj, tylko udaj się po piękną, kolorową i miękką włóczkę do pasmanterii, zachęć dzieci do wspólnego majsterkowania i do dzieła!

Udostępnij