arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Dziecko

Jak zabezpieczyć balkon przed dziećmi? Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych

Jak zabezpieczyć balkon przed dziećmi? Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych

Zabezpieczenie balkonu jest kluczowym elementem, szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Montaż balustrad lub ogrodzeń o odpowiedniej wysokości zapobiega upadkom, lecz nie zawsze wystarcza. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu balustrad, aby upewnić się, że są one stabilne i bezpieczne. Dodatkowo można rozważyć zastosowanie innych zabezpieczeń, które zmniejszą ryzyko, że dziecko spadnie z balkonu. Co zastosować do zabezpieczenia balkonu?

Zabudowa balkonu ze szkła i pleksi

Stworzenie pełnej zabudowy balkonu uniemożliwia upadek z dużej wysokości. Zabudowa wykonana ze szkła i pleksi może być otwierana w celu wietrzenia lub umycia szyb. Pleksi biała jest wyjątkowo lekka, dlatego z powodzeniem można użyć jej do odciążenia zabudowy. Białe tworzywo dodatkowo zwiększa poziom prywatności osób wypoczywających na balkonie, gdyż uniemożliwia wścibskim sąsiadom podglądanie. Małe dzieci nie potrafią samodzielnie otworzyć zabudowy balkonowej, dlatego mogą bezpiecznie bawić się w pierwszych promieniach słońca, gdy rodzice z różnych przyczyn nie mogą zabrać ich na spacer lub plac zabaw.

Siatki zabezpieczające

Jeśli wykonanie zabudowy ze szkła jest niemożliwie, można zdecydować się na zastosowanie siatek lub specjalnych ochraniaczy, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo na balkonie. Dbanie o zabezpieczenie balkonu to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także spokoju i komfortu dla wszystkich domowników, dlatego nie powinno się nigdy rezygnować ze wszystkich dostępnych opcji ochrony dzieci. Siatki zabezpieczające przydają się również w domach zamieszkiwanych przez rodziny ze zwierzętami, w szczególności z kotami lub ptakami. Siatka ogranicza ryzyko, że którykolwiek z domowników lub pupili znajdzie się poza balkonem.

Uchylne drzwi balkonowe

W ciepłe dni wielu rodziców ma ochotę otworzyć drzwi balkonowe na oścież, by przewietrzyć pokój, lecz otwieranie drzwi balkonowych zawsze powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej. Dzieci są ciekawe świata, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, by wyszły w pokoju na balkon i spróbowały wspiąć się na barierkę. Dzięki uchylnym drzwiom balkonowym można wietrzyć dom przez większość dnia bez ryzyka, że dziecko prześlizgnie się przez wąskie szpary. Uchylone okno balkonowe wpuszcza do wnętrza dużo świeżego powietrza, dlatego sprawdza się równie dobrze co tradycyjnie otwierane okno.

Klamki zamykane na kluczyk

Z myślą o dzieciach stworzono specjalne klamki do okien i drzwi balkonowych, które otwierają się po włożeniu kluczyka. Kluczyk może przechowywać osoba dorosła, która zadba o to, by dziecko nie weszło w jego posiadanie. Dzięki temu maluch nie otworzy drzwi na balkon, nawet gdy pociągnie za klamkę, gdyż ta bez kluczyka jest zablokowana. Takie rozwiązanie może nieco utrudniać dorosłym korzystanie z balkonu, jednak gwarantuje, że dziecko nie wydostanie się przez drzwi balkonowe na zewnątrz, gdy pozostaje samo w kuchni lub salonie. Dziecko jest dzięki temu bezpieczniejsze, a rodzice mają spokojną głowę, gdy muszą zająć się domowymi obowiązkami.

Rozmowa z dzieckiem to podstawa

Rodzice powinni pamiętać, że by skutecznie chronić dziecko przed upadkiem z balkonu, nie wystarczą same zabezpieczenia. Zadaniem rodziców jest rozmawianie z dzieckiem i tłumaczenie mu, jakie konsekwencje wiążą się z wychodzeniem na balkon bez opieki, wychylaniem się przez barierki i niebezpiecznymi zabawami. Dzięki rozmowom maluch stopniowo zrozumie, dlaczego powinien zachować ostrożność i nauczy się bezpiecznego korzystania z balkonu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij